Wielcy kompozytorzy

9 września 2010

Emitowana przez Tuvalu seria srebrnych monet „Wielcy kompozytorzy” w założeniu składać się ma z pięciu numizmatów. Jest ona szczególnie bliska polskim kolekcjonerom, bo w 2010 r. w serii wyemitowano monetę z wizerunkiem Fryderyka Chopina. Oprócz tego, dotychczas ukazały się numizmaty przedstawiające: Feliksa Mendelssohna (2009 r.), Roberta Schumanna (2010 r.) i Gustawa Mahlera (2010 r.). W 2011 r. ma zostać wybita ostatnia moneta z wizerunkiem Franciszka Liszta.

Sławne bitwy w historii

9 września 2010

Seria srebrnych monet „Sławne bitwy w historii”, wyemitowana przez Tuvalu, składa się z pięciu srebrnych numizmatów ukazujących bitwy, które, na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat, zmieniły bieg historii. Były to bitwy pod: Termopilami, Kannami, Hastings, Bałakławą i Gettysburgiem.

Bitwa pod Termopilami – miała miejsce w 480 r. p.n.e. na przesmyku Termopile. Stanowi ona najsłynniejszy epizod drugiej wojny perskiej, a wyczyn 300 Spartan przeszedł już do legendy przekazywanej z pokolenia na pokolenie na całym świecie.

Bitwa pod Kannami – 216 r. p.n.e. – stanowiła największe zwycięstwo wojsk kartagińskich nad rzymskimi. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej taktyki, nieliczne wojska Hannibala odniosły zwycięstwo nad oddziałami dowodzonymi przez Lucjusza Emiliusza Paulusa i Terencjusza Warrona.

Bitwa pod Hastings – 14. października 1066 r. – moment przełomowy podczas inwazji Normanów na Anglię. W bitwie została rozgromiona większość armii anglosaskiej. Dzięki niej, jeszcze w tym samym roku, Wilhelm Zdobywca został koronowany na króla Anglii.

Bitwa pod Bałakławą – 25. października 1854 r. – bitwa rozegrana w czasie wojny krymskiej między sprzymierzonymi siłami brytyjsko-francusko-tureckimi a wojskami rosyjskimi. Główną rolę odegrała w niej jazda konna obydwu stron.

Bitwa pod Gettysburgiem – 1-3 lipca 1863 r. – największa bitwa wojny secesyjnej i zarazem jej punkt przełomowy. Dzięki niej prysł mit o niezwyciężonej Armii Północnej Wirginii. Chociaż nie zakończyła wojny, w dużej mierze przyczyniła się do przegranej konfederatów.

Liść klonu

9 września 2010

Srebrne monety bulionowe z serii „Liść klonu” emitowane są co roku przez rząd Kanady. Na rewersach numizmatów przedstawiony jest zawsze liść klonu, a na awersach królowa Elżbieta II. Klon jest symbolem Kanady, w jej herbie znajdują się m.in. trzy czerwone liście tego drzewa, jest ona także często nazywana „Krajem Klonowego Liścia”.

Monety z serii wybite są ze srebra wyjątkowo wysokiej próby – 99.99%. Są one prawnym środkiem płatniczym w Kanadzie, ich nominał wynosi 5 dolarów kanadyjskich.

Seria Księżycowa

9 września 2010

Australijska „Seria Księżycowa” składa się ze srebrnych i złotych monet bulionowych. Emisję złotych monet rozpoczęto w 1996 r., srebrnych w 1999 r.

Na monetach zostały przedstawione następujące znaki zodiaku:

 • Mysz, 1996 r., 2008 r.

 • Wół, 1997 r., 2009 r.

 • Tygrys, 1998 r., 2010 r.

 • Królik, 1999 r.

 • Smok, 2000 r.

 • Wąż, 2001 r.

 • Koń, 2002 r.

 • Koza, 2003 r.

 • Małpa, 2004 r.

 • Kogut, 2005 r.

 • Pies, 2006 r.

 • Świnia, 2007 r.

Wizerunki przedstawione na numizmatach opierają się na chińskim kalendarzu księżycowym. Chociaż od kilkudziesięciu lat Chińczycy posługują się kalendarzem gregoriańskim, ten tradycyjny używany jest do dzisiaj do określania terminów świąt.

Libertad

9 września 2010

Seria srebrnych meksykańskich monet „Libertad” („Wolność”) jest jedną z najpopularniejszych serii bulionowych. Wizerunki umieszczone na numizmatach w ciągu lat ulegały zmianom, jednak zasadnicza symbolika pozostała ta sama. Na awersach monet widnieje postać wzorowana na „Aniele Wolności”, pomniku znajdującym się w stolicy kraju, który upamiętnia wojnę o niepodległość z Hiszpanią. W prawej ręce trzyma on koronę oznaczającą zwycięstwo, w lewej – zerwany łańcuch symbolizujący wyzwolenie spod hiszpańskiego jarzma. Za nim znajdują się dwa wulkany. Na rewersach umieszczono heraldycznego orła trzymającego w ustach węża.

Kukabura

9 września 2010

Australijska seria srebrnych monet bulionowych „Kukabura” jest jedną z najbardziej znanych i poszukiwanych przez inwestorów na całym świecie. Monety wybito ze srebra próby 999/1000, ważą – 1 kg, 10 uncji i 1 uncję. Ich awersy przedstawiają Kukaburę chichotliwą, średniego ptaka zamieszkującego tereny Australii. Nazwa ptaka wzięła się od jego charakterystycznego głosu, który przypomina histeryczny, ludzki chichot. Kukabura była jedną z oficjalnych maskotek Olimpiady w Sydney.

Kangur

9 września 2010

Symbolem często kojarzonym na całym świecie z Australią jest kangur. Nic więc dziwnego, że seria srebrnych jednodolarówek z tym torbaczem cieszy się dużym powodzeniem wśród kolekcjonerów na całym świecie. Należy pamiętać, że seria, emitowana przez Royal Australian Mint, nie ma żadnego związku ze złotymi monetami, również przedstawiającymi kangura, wybitymi przez Perth Mint.

State Quarters

9 września 2010

W ciągu dziesięciu lat Mennica Stanów Zjednoczonych wyemitowała w sumie pięćdziesiąt ćwierćdolarówek przedstawiających poszczególne stany. Monety te cieszą się dużą popularnością, w Stanach Zjednoczonych zbiera je prawie połowa populacji, są również rozchwytywane wśród kolekcjonerów na całym świecie, także w Polsce. Narodowy Bank Polski, wzorując się na tej serii monet, wyemitował w latach 2004-2005 dwuzłotówki Nordic Gold „Herby województw”.

Srebrne orły

9 września 2010

Monety z serii „Amerykańskie orły”, w wersji srebrnej nazywane „Srebrnymi orłami”, należą już do klasyki monet bulionowych i są jednymi z najpopularniejszych produktów inwestycyjnych w tej kategorii. Na awersach monet przedstawiony jest wizerunek „Kroczącej Wolności” („Walking Liberty”) zaprojektowany przez Adolpha A. Weinmana. Pierwotnie wizerunek ten był wykorzystywany na półdolarówkach bitych od 1916 do 1947 roku. Na rewersach umieszczony jest heraldyczny orzeł z tarczą, trzymający w szponach gałązkę oliwną i strzały; został on zaprojektowany przez Johna Mercantiego.